Apple’ın Magic Mouse’unun Kusurlarını Gidermek İçin “Hacklemeler” Yapan Çılgın Mühendis

Bugün, Apple’ın Magic Mouse tasarımını ‘hackleyerek’, kullanıcıların sürekli şikayet ettiği ergonomik ve şarj sorunlarını çözen Ivan Kuleshov’ın girişimine bakacağız.

Kaynak: https://hackaday.com/2023/11/19/hacki…

Apple’ın Magic Mouse’u ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürüldü ve önceki tasarımlarına göre oldukça farklıydı.

Şık, alçak profilli bir tasarıma sahipti ve üst kısmında bir dokunmatik yüzey bulunuyordu. İlk nesil Magic Mouse, iki AA pil ile çalışıyor olmasına rağmen çok fazla yorum almadı, ancak 2015’te yeniden tasarlanmasıyla gelen şarj edilebilir pil ve alt kısmında yer alan Lightning şarj portu nedeniyle birçok eleştiriye yol açtı.

O zamandan beri birçok mühendis, Magic Mouse’un sorunlarını çözmek için çeşitli girişimlerde bulundu ve Ivan Kuleshov’un yakın zamandaki denemesi belki de en basit ve muhtemelen en başarılı olanıydı.

Magic Mouse’un temelde iki büyük sorunu vardı: Ergonomi ve şarj portunun yeri…

Ergonomi sorununu hafifletmek için hem 3D modeller hem de ticari ürünler mevcut olsa da, şarj portunu yeniden konumlandırma girişimleri genellikle başarısızlıkla sonuçlandı.

Çünkü Apple’ın tasarımı, Magic Mouse’un aynı anda hem şarj olmasını hem de kullanılmasını engelliyordu.

Ivan, mevcut 3D modelleri ile Magic Mouse’un ergonomik sorunlarını çözmekle beraber, Apple’ın tasarımını tamamen “hackleyerek” şarj sorununu da çözdü ve bir USB-C portu ekledi.

Ayrıca, pilin uçlarını doğrudan lehimleyerek bir TP4056 tabanlı şarj modülü de ekledi ve bu da, takıldığında pilin şarj edilmesini sağlıyor.

Ayrıca tasarladığı 3D baskılı kab ise orijinal fareyi sadece kaplayan bir kılıf değil, aynı zamanda optik sensörün yüzeyden askıda kalmamasını sağlarken, dokunmatik üst bölümü de yerinde tutan üst ve alt bölümlere ayrılıyor.

Ivan projenin dosyalarının yakın gelecekte GitHub hesabında yayınlanacağını da ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x