Fatih Altaylı, Bardakçı’nın o sözlerine dayanamadı

Gazeteci Fatih Altaylı Youtube kanalında yayınladığı Teke Tek Bilim programında, bu hafta, konuk olarak tarihçi Murat Bardakçı’yı ağırladı.

“Filistin topraklarını sattı mı?” sorusunun konuşulduğu programın sonuna doğru Fatih Altaylı’nın “Eski Türkiye’yi daha iyi daha iyi olduğunu düşünüyorum” sözleri üzerine Bardakçı, bestesi Râkım Elkutlu‘ya, güftesi Nâhit Hilmi Özeren‘e ait olan, Safiye Ayla’nın ‘Hayâl içinde akıp geçti ömrü derbederim’ şarkısından bir cümleyle verdiği yanıtına “Eski Türkiye; ne şiş yansın ne kebap! Böyle şey olmaz kardeşim” diye ekledi.

Altaylı da bu sözler üzerine “Şimdi ki Türkiye; şiş de yansın, kebap da, odun da biz olalım!” diyerek tepki gösterdi. Bardakçı, Fatih Altaylı’ya cevap verdiği konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Her şey kötü değil. Türkiye’nin şu anda 30 küsür ülkede askeri var, bu önemli bir şeydir. Bana Demirel anlatmıştı, ben bizzat Demirel’den dinledim. Kıbrıs’a niye çıkamadık dedim ‘O zaman çıkartma gemimiz yoktu, o kadar’ dedi. Şükrü Kaya dahili vekili iken; Atatürk’ün İçişleri Bakanı, bir Adalar programı başlatıyor. Gemiler falan yaptırıyorlar, engel olunuyor, durduruluyor proje. Seneler sonra, 30 sene sonra falan Süleyman Demirel, çıkartma gemisi istiyor, yapamıyor, ta 2000’lerin başında, senin hasretinin çektiğin eski Türkiye’de, alüminyum satmadılar askerlere, sen ne diyorsun, gemi yapacaklar diye. Eski Türkiye, hiç eski Türkiye’yi şey yapma.”

Bardakçı’nın bu sözleri üzerine Fatih Altaylı “Doğru, zaten Kıbrıs’a da Japonlar çıkmıştı” diyerek güldü. Bunun üzerine Bardakçı, “İşte o Demirel’in şeyinden sonradır” dese de Altaylı araya girerek “Yapma Murat, yapma” dedi.

Bardakçı “Yurtta sulh cihanda sulh sözü, çok güzel bir sözdür, fakat bizde özellikle hariciye tarafından tembellik parolası haline getirilmiştir; milli tembellik parolası olmuştur. Bir Batı şeyine kapıldık gittik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x